facebook icon

Ciekawostki na temat prawa przewozowego!

Prawo przewozowe to temat, który intryguje nie tylko Polaków, ale i Niemców. Niemiecka platforma  Eurotrans zestawiła najczęstsze pytania kierowców i powołała ekspertów do odpowiedzenia na nie. Jesteś zapalonym kierowcą, którego interesują nowości ze świata transportu? Te pytania i odpowiedzi na pewno Ci się spodobają!

Czy trzymanie podczas jazdy przy uchu przedmiotu przypominającego  telefon, jest karalne?

Tak – taki przypadek miał miejsce w USA, jednak na niemieckich portalach internetowych zrodziła się dyskusja na temat tego, że w Niemczech nie powinno być to traktowane jako kara, a wyłącznie jako wykroczenie. Wszystko zależy jednak od tego, czy jest to zamierzone symulowanie czy tylko przypadek, że akurat trzymamy w ręce przedmiot przypominający telefon. Według przepisów drogowych samo symulowanie karalnych czynności jest karalne. A po co? Żeby zapobiec niepotrzebnych interwencji policji! W końcu policja ma ważniejsze sprawy na głowie niż zajmowanie się takimi śmieszkami.

Co zmieniło się po zamianie Centralnego Rejestru Wykroczeń Drogowych (Verkehrszentralregister) na „rejestr zdolności do kierowania” , potocznie zwany rejestr grzechów drogowych (Fahreignungsregister)?

  • już przy 8 punkcie karnym kierowcy zostanie odebrane prawo jazdy – nie przy 18, jak wcześniej
  • za naruszenie przepisów kierowca dostaje tylko 3, a nie 7 punktów karnych
  • kierowca dostaje punkty karne tylko w przypadku złamania przepisów dotyczących bezpośrednio bezpieczeństwa ruchu drogowego – za naruszenie przepisów jak np. zakaz ruchu w niedziele i święta dostaje się „ tylko” grzywnę
  • punkty karne nie sumują się, tak jak kiedyś, ale zostają anulowane po okresie spłaty – do 2,5 roku, 5 lub 10 latach

Czy zgłoszenie wypadku samochodowego kilka godzin po fakcie nadal jest ucieczką z miejsca wypadku?

Oczywiście! Świadome odejście z miejsca wypadku zaraz po zdarzeniu zawsze będzie ucieczką, nawet jeżeli na miejscu nie ma żadnych świadków. Wjechałeś w samochód, a jego właściciela nie ma w pobliżu? Wystarczy, że zostawisz mu za wycieraczką karteczkę ze swoimi danymi!

Jaka jest różnica między zakazem prowadzenia pojazdów a pozbawieniem prawa prowadzenia pojazdów?

Ogromna! Zakaz prowadzenia dostaje się przy poważnych wykroczeniach zapisanych w ustawie o wykroczeniach (Ordnungswidrigkeitenrecht) oraz przy mniejszych czynach karalnych w obszarze ruchu drogowego. Podczas zakazu prowadzenia prawo jazdy znajduje się w Urzędzie do czasu upływu zakazu.

Pozbawienie prawa prowadzenia polega na odebraniu uprawnień kierowcy do prowadzenia pojazdów. Po upływie ustalonego terminu pozbawienia prawa prowadzenia, istnieje możliwość złożenia wniosku o ponowne uprawnienia kierowaniem pojazdu. Przed otrzymaniem uprawnień często wymagane są jednak pozytywne badania lekarskie oraz analiza psychologiczna.

Otrzymałem orzeczenie kary grzywny wraz z zakazem prowadzenia pojazdu, ale jeżdżenie samochodem jest częścią mojej pracy. Co robić?

Orzeczenie kary grzywny wraz z zakazem prowadzenia pojazdu można otrzymać w wymiarze aż do 3 miesięcy – w zależności od stopnia naruszenia przepisów. W takim przypadku można powołać się na tzn. zagrożenie egzystencji – w tym przypadku miejsce pracy. Ważne jest tutaj odpowiednie uzasadnienie, jak np. brak możliwości wzięcia urlopu na czas zakazu, brak możliwości korzystania z innych środków komunikacji itd.

Miałem dwutygodniowy termin złożenia zażalenia przeciwko orzeczeniu kary grzywny, ale się spóźniłem. Czy można coś jeszcze z tym zrobić?

Tak! Najpóźniej tydzień po niezachowanym terminie należy złożyć wniosek o przywrócenie do stanu poprzedniego (Wiedereinsetzung) oraz zażalenie przeciwko orzeczeniu (Einspruch gegen den Bußgeldbescheid). Wniosek o przywrócenie do stanu poprzedniego zostanie rozpoznany, jeżeli wiarygodnie uzasadnisz, że niezachowanie terminu było nieumyślne.

Zostałem wezwany na przesłuchanie w postępowaniu w sprawie zagrożonej karą grzywny – czy muszę na to reagować?

W ramach przesłuchania nie musisz udzielać żadnych informacji, chyba że Twoje dane osobowe w formularzu zgłoszenia na wysłuchanie są nieprawdziwe.

Jeżeli otrzymasz jednak kwestionariusz dla świadka, zeznań możesz uniknąć jedynie wtedy, kiedy na korzyść poszkodowanego istnieje prawo do odmowy złożenia zeznać albo wtedy, kiedy zeznania obciążyłyby także Ciebie. Nie zjawisz się w sądzie, w grę wchodzi przesłuchanie sądowe.

 

 

 

 

źródło: platforma eurotrans. de