facebook icon

Od 11.11. godz. 11:11 do środy popielcowej. Tyle trwa karnawał u naszych zachodnich sąsiadów. Mieszkańcy Niemiec wyciągają swoje najlepsze kostiumy karnawałowe, w niektórych miastach są wybierane karnawałowe pary książęce, a w miasto ruszają parady karnawałowe, które zazwyczaj są przesycone satyrą, parodią oraz zasadami wolności. Królową parad jest oczywiście Kolonia, ale prawie w każdym niemieckim mieście znajdziemy świetną imprezę karnawałową np. w Dusseldorfie czy tez w Berlinie.

Karnevalsverein – organizacje karnawałowe

Specjalnie na okres karnawału są tworzone organizacje, które działają w tym okresie. Zajmują się one organizacja parad w mieście. Mieszkańcy, którzy są członkami takiej organizacji przebierają się i uczestniczą w paradach. Na południu Niemiec są to różne postacie ze świata fantasy np. wiedzmy, błazny, potwory, zwierzęta. Na północy oraz zachodzie Niemiec królują raczej platformy z karykaturami polityków, gwiazd lub innych znanych postaci.

Parady

Parady, z niem. Karnevalszug, są zazwyczaj organizowane miedzy Świętem Trzech Króli a ostatkami. Każda miejscowość posiada zazwyczaj własny zespól muzyczny, który gra podczas trwania całej parady. Podczas parad wiele dróg jest zablokowanych, przez co część miejscowości jest często nieprzejezdna. Najczęściej są jednak gotowe objazdy.

Weiberfasching – kobiecy szturm na ratusz

Weiberfasching, czyli ostatni czwartek przed środa popielcowa. W Polsce tzw. tłusty czwartek. O godzinie 11:11 przebrane kobiety szturmują ratusz i symbolicznie przejmują władze. W ten dzień wiele osób przychodzi do pracy w przebraniu. Znany jest również zwyczaj obcinania krawatów mężczyznom przez kobiety. Wiele mężczyzn zakłada na ten dzień papierowe krawaty, aby nie stracić ulubionego krawatu. W południowo zachodniej części Niemiec ten dzień jest nazywany Brudnym Czwartkiem (Schmutziger Donnerstag).

Rosenmontag – Różany Poniedziałek

Różany Poniedziałek, z niem. Rosenmontag, czyli finał karnawału. W ten dzień następuje kulminacja świętowania, na drogi wyjeżdżają ogromne platformy z poprzebieranymi ludźmi, widzom rozdawane są słodycze na ulicach. Niektórzy pracodawcy dają swoim pracownikom dzień wolny od pracy. Nie jest to jednak święto państwowe, wiec dzień wolny nie jest obowiązkowy.

Zrodla

www.deutschland.de

www.prinz.de