facebook icon

Klasa podatkowa (Steuerklasse) określa wysokość odliczeń podatkowych dla pracowników w Niemczech. Jest to zatem istotne dla każdego pracownika, który płaci podatki. Klasa podatku dochodowego reguluje odliczenie podatku dochodowego, dopłatę solidarnościową i podatek kościelny, jeżeli podatnik należy do kościoła.

Do jakiej klasy podatkowej należysz? Wielu pracowników zadaje sobie to pytanie. W niemieckim systemie podatkowym istnieje sześć różnych klas podatkowych, które są oparte na sytuacji rodzinnej podatnika. Tabela klas podatkowych pokazuje, które klasy podatkowe istnieją i dla kogo są przeznaczone.

Klasa podatkowaStan cywilny
1. klasa podatkowa – singiel, wdowiec, rozwiedziony
2. klasa podatkowa– samotny rodzic
3. klasa podatkowa– w związku małżeńskim
4. klasa podatkowa– podział dochodów małżeństwa
5. klasa podatkowa– jeśli partner/ka należy do 3. klasy podatkowej
6. klasa podatkowa– osoby posiadające dwie prace jednocześnie

Jak zdobyć numer podatkowy (ID-Steuernummer) ?

Zaraz po rozpoczęciu pracy na własna rękę lub przy współpracy z pracodawca musisz złożyć wniosek o numer podatkowy w urzędzie skarbowym. Federalny Centralny Urząd Skarbowy udostępnia wniosek online o przyznanie numeru podatkowego. Poniżej załączamy obraz jak taki wniosek wygląda. Kwestionariusz dotyczący rejestracji podatkowej zostanie następnie przesłany pocztą. Może to jednak chwilę potrwać, zanim urząd ds. działalności gospodarczej przekaże rejestrację do urzędu skarbowego! Może upłynąć do 6 tygodni, zanim Twój urząd skarbowy prześle Ci numer identyfikacji podatkowej. Aby mieć pewność, że zostaniesz przydzielony do odpowiedniej klasy podatkowej, pamiętaj o wszystkich potrzebnych dokumentach, które przedstawisz podczas wizyty w urzędzie np. akt ślubu/ akt urodzenie Twoich dzieci.

Czy możesz zmienić swoja klasę podatkowa?

Tak! Jeśli wziąłeś ślub, rozwiodłeś się, zacząłeś nową pracę – wówczas możesz ubiegać się o zmianę klasy podatkowej w Niemczech. Możesz również zmienić klasę podatkową, jeśli zostałeś przypisany do niewłaściwej grupy przez urząd skarbowy. Aby zmienić Steuerklasse należy wypełnić odpowiedni wniosek. Link, z którego pobierzesz darmowy formularz do zmiany numeru podatkowego: https://steuerklassen.biz/

Brutto Netto Rechner – kalkulator wynagrodzeń

Klasy podatkowe regulują zatem wysokość Twojej wypłaty w Niemczech. Aby obliczyć swoje wynagrodzenie netto, musisz uwzględnić również wiele innych czynników, czyli twój wiek, kraj związkowy, w którym pracujesz/ będziesz się rozliczał, nawet to czy deklarujesz się jako katolik wpłynie na wysokość opodatkowania Twojego wynagrodzenia.

Poniżej załączamy link do kalkulatora wynagrodzenia w netto przy uwzględnieniu klasy podatkowej:

https://www.brutto-netto-rechner.info/

Firma Luksmann współpracuje z firmami, które pomagają w tych formalnościach, załatwiają klasy podatkowe co jest dużym ułatwieniem dla osób które wyjeżdżają do pracy w Niemczech.

Źródła:

www.steuerklassen.com

www.steuerklassen.biz