facebook icon

Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech jest obowiązkowe – tylko o tym, gdzie się ubezpieczysz i jak decydujesz sam. Które jest lepsze, prywatne czy ustawowe? Jaka jest różnica między ubezpieczeniem obowiązkowym a dobrowolnym, ustawowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Kto może w ogóle należeć do prywatnych towarzystw ubezpieczeń zdrowotnych? Jak mogę zmienić ubezpieczenie zdrowotne? Tu znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Cechy ustawowego obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego:

 • Tutaj rządzi jedno hasło: kto zarabia więcej pieniędzy, płaci więcej. Wysokość składki jest różna. Po reformie ubezpieczenia zdrowotnego od 1 stycznia 2015 r. wynosi ono 14,6 procent, jednak towarzystwa ubezpieczeń zdrowotnych mogą pobierać dodatkowe składki uzależnione od dochodów.
 • Prawo do świadczeń nie zależy od wysokości składek ani wieku. Najważniejsze kryterium: leczenie musi być ekonomiczne zgodnie z ubezpieczeniem zdrowotnym i nie może przekraczać tzw. minimum, koniecznego z medycznego punktu widzenia. Jeśli istnieje kilka metod leczenia do wyboru, ubezpieczenie obejmuje najtańszą opcje leczenia, niekoniecznie najlepsza.
 • Ten rodzaj ubezpieczenia obejmuje wszystkie podstawowe usługi medyczne, cos w rodzaju polskiego ZUS-u, można jednak w ubezpieczalni dokupić sobie dodatkowe usługi, poszerzyć za dodatkową opłatą taryfę.
 • To ubezpieczenie wybrało w Niemczech ponad 73 miliony osób.

Cechy prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego:

 • Ubezpieczenie zdrowotne oblicza składki swoich klientów niezależnie od dochodów i zgodnie z tzw. zasadą równoważności, średnia składka zależy, oprócz pożądanych usług, które ma obejmować ubezpieczenie, zależy również od indywidualnego ryzyka, stanu zdrowia i wieku ubezpieczającego się – im młodszy i zdrowszy, tym niższa kwota.
 • Osoba chcąca ubezpieczyć się prywatnie musi mieć dochód roczny minimum 62.550,00 € (stan na rok 2020 – co roku kwota ta ulega zmianie)
 • To ubezpieczenie w Niemczech wybrało już 9 milionów osób
 • Minusy: każdy członek rodziny musi ubezpieczyć się osobno (osobna umowa), pokrywa koszty leczenia tego, co obejmuje wykupiona taryfa
 • Wysokość składki waha się od 65 Euro do nawet 650 Euro miesięcznie (wszystko zależy od wieku i stanu zdrowia)

Jaką ubezpieczalnie wybrać?

Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na ustawowe czy na prywatne ubezpieczenie, musimy wybrać w Niemczech odpowiednia dla siebie ubezpieczalnie. W Niemczech nie istnieje cos takiego jak polski ZUS. W Niemczech mamy około 124 różnych kas chorych. Decyzja do jakiej kasy chorych wstąpimy należy tylko do nas. Ważnym aspektem wyboru kasy chorych byłoby między innymi posiadanie polskojęzycznego doradcy. Ogólna stawka składki w wysokości 14,6% dotyczy ubezpieczenia zdrowotnego. Dodatkowe składki mogą jednak być ustalane indywidualnie przez każdy fundusz. Oznacza to, że można znaleźć drogie i niedrogie towarzystwa ubezpieczeń zdrowotnych. Zalecane jest dokładne porównanie w odniesieniu do obecnych dodatkowych składek, które może prowadzić do rocznych oszczędności w trzycyfrowym zakresie.

Zmiana kasy

Istnieje wiele powodów, aby zmienić ubezpieczyciela. W zależności od towarzystwa ubezpieczeń zdrowotnych i zarobków możesz obecnie zaoszczędzić do 902,70 € rocznie, zmieniając firmę ubezpieczeniowa. Nie powinien to być jednak jedyny powód do zmiany: ważne kryteria obejmują również lukratywne programy premiowe, specjalne usługi dodatkowe i kompetentną obsługę klienta. Ze względu na zmiany w prawie zmiana ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego będzie łatwiejsza od 01.01.2020. Poprzedni minimalny okres zobowiązań został skrócony z 18 miesięcy do 12 miesięcy.

Jak zmienić ubezpieczenie w 3 krokach:

 1. Anuluj swoje członkostwo w obecnej firmie ubezpieczeniowej na piśmie.
 2. Odczekaj. Członkostwo w ustawowej kasie chorych może zostać rozwiązane z zachowaniem okresu wypowiedzenia wynoszącego 2 miesiące.
 3. Złóż wniosek o członkostwo w nowej firmie ubezpieczeń zdrowotnych, która potrzebuje oficjalnego potwierdzenia wypowiedzenia w poprzedniej kasie.

Przy wypowiedzeniu umowy w prywatnym ubezpieczeniu może być to bardziej problematyczne. Należy przestrzegać więcej reguł i zasad. Okres wypowiedzenia jest tutaj dłuższy (zależy od podpisanej umowy). Ciężko jest również przeskoczyć z prywatnego do ustawowego ubezpieczenia

Firma Luksmann podjęła współpracę z jedną z największych ubezpieczalni w Niemczech, DAK to kasa chorych z 230 letnim doświadczeniem przez co jest placówką z najdłuższymi tradycjami. Obsługa klienta na najwyższym poziomie oraz infolinia między innymi w języku polskim sprawia że ubezpieczalnia DAK jest najbardziej przyjazną kasą chorych dla naszych kierowców i nie tylko. Będąc ubezpieczalnią ustawową DAK ponosi koszty wizyt u lekarza, operacji, lekarstw, środków medycznych od aparatów słuchowych po chodziki, ofert prewencyjnych, takich jak doradztwo dietetyczne, czy odwyk nikotynowy i wiele innych świadczeń. Jeśli potrzebujesz pomocy w ubezpieczeniu się w Niemczech, zgłoś się do nas. Załatwimy wszystkie formalności.

Źródła:

www.krankenkassenzentrale.de

www.sueddeutsche.de