Rodzaje umów o pracę w Niemczech
Umowa na czas nieokreślony

Umowy o pracę określają prawa i obowiązki, na które zgadzają się pracownicy i pracodawcy. W tym kontekście warto wiedzieć, że istnieje wiele różnych rodzajów umów o pracę. Pewne szczegóły są niezbędne do zdefiniowania stosunku pracy. W tym kontekście należy zwrócić uwagę na drobny druk i rozpoznać typowe pułapki w umowie o pracę. W tym artykule dowiesz się, jakie formy umów o pracę istnieją w Niemczech, co muszą one zawierać i na jakie formuły należy zwrócić szczególną uwagę.
- W jaki sposób może zostać zawarta w Niemczech umowa o pracę?
Zasadniczo w niemieckim prawie pracy istnieje swoboda co do formy zawarcia umowy. Oznacza to, że umowy o pracę można również zawierać „na podstawie uścisku dłoni”. Nierzadko pracownicy mówią, że chociaż pracowali dla pracodawcy XY i otrzymywali również wynagrodzenie za swoją pracę, uważają, że nie mieli umowy o pracę i pracowali na czarno. To jest złe myślenie, ponieważ pracodawca nie ma obowiązku przedłożenia umowy w formie pisemnej, umowa w Niemczech może zostać zawarta zarówno w formie pisemnej jak i ustnej. Pracownik może oczywiście zażądać formy pisemnej umowy, zgłaszając to osobiście pracodawcy. Dotyczy to wszystkich rodzajów umów o pracę.
Umowa na czas nieokreślony
Umowa o pracę na czas nieokreślony nie jest ograniczona czasowo, może zostać rozwiązana jedynie na drodze wypowiedzenia jednej ze strony umowy lub zawarcia umowy za porozumieniem stron. Przy czym trzeba pamiętać ze w parze wraz z wypowiedzeniem idzie za nim zachowanie okresu wypowiedzenia (jest on zazwyczaj zapisany w umowie) lub tez brak okresu wypowiedzenia przy zwolnieniu natychmiastowym.
- Jakie treści powinna zawierać stała umowa?
To dzięki swobodzie zawierania umów w Niemczech pracodawcy i pracownicy mogą stosunkowo swobodnie decydować o zakresie umowy o pracę i kwestiach, które powinna ona obejmować. Dlatego nawet umowy na czas nieokreślony mogą różnić się zawartością w zależności od firmy. Umowa na czas nieokreślony musi jednak zawierać:
- Informacje o pracodawcy i odbiorcy
- Czas rozpoczęcia pracy
- Miejsce zatrudnienia (możliwe wskazanie działań w różnych lokalizacjach)
- Opis stanowiska (jeśli istnieje, wzmianka o wszelkich obowiązkach dodatkowych)
- Określenie wynagrodzenia, w tym ewentualnych dotacji, premii lub specjalnych dodatków
- ustalony czas pracy
- informacje o urlopie
- okres wypowiedzenia
- Okres próbny
Zwykle umowie na czas nieokreślony towarzyszy okres próbny. Taka faza testowa służy zarówno pracodawcy, jak i nowemu pracownikowi, aby poznac się w codziennej pracy.
- Rozwiązanie umowy o pracę na czas nieokreślony jest wówczas możliwe w ciągu dwóch tygodni.
- Maksymalny czas trwania okresu próbnego wynosi sześć miesięcy.
- Wypowiedzenie umowy
Umowa o pracę na czas określony podlega ustawowym okresom wypowiedzenia. Podstawą prawną jest tutaj § 622 kodeksu cywilnego (BGB), wg którego istnieją różne okresy dla pracodawcy i klienta.
Pracownik może rozwiązać umowę z zachowaniem czterotygodniowego wypowiedzenia od piętnastego dnia bieżącego miesiąca lub od końca miesiąca kalendarzowego. Inaczej jest w przypadku pracodawcy, ponieważ tutaj okres wypowiedzenia jest obliczany na podstawie stażu pracy pracownika w następujący sposób:
Okres przepracowany w firmie | Długość okresu wypowiedzenia |
do 2 lat | 4 tygodnie |
2-5 lat | 2 miesiące |
5-8 lat | 3 miesiące |
8-10 lat | 4 miesiące |
10-12 lat | 5 miesięcy |
Źródła: