Miej się na baczności.... 


Koniec 2022 roku zbliża się nieubłaganie. Czas zatem przygotować się na nowe zmiany, które wejdą w życie w ciągu przyszłego roku. Jak się okazuje, mimo, że kończący się teraz rok obfitował w wiele nowych przepisów, to jak się okazuje, w kolejnych miesiącach nie będzie inaczej.

O jakich zmianach mowa? Czytaj dalej‼️‼️


🔴Jak już pisaliśmy od 17 września bieżącego roku obowiązuje nowy taryfikator, na podstawie którego za poszczególne wykroczenie można dostać aż 15 pkt karnych. Oprócz tego warto przypomnieć, że teraz punkty karne kasują się po dwóch latach, a nie po roku, jak było wcześniej. W 2023 roku wejdą w życie nowe kursy, których celem będzie zredukowanie liczby punktów karnych. Takie kursy będą obowiązkowe dla doświadczonych kierowców, którzy przekroczyli 24 pkt karnych oraz dla świeżaków, którzy osiągną 20 pkt. Jak wiadomo kurs będzie składał się z 28 godzin lekcyjnych i jego koszt wynosić będzie 500 zł.

Uwaga! Jeżeli kierowca w ciągu 5 lat po odbyciu przez kierowcę kursu ponownie przekroczy 24 punktu karne, straci on prawo jazdy definitywnie!

🔴 Konfiskata auta za jazdę pod wpływem alkoholu- jeżeli kierowca ma co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi lub doprowadzi do wypadku przy zawartości co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi, a także w sytuacji recydywy.

🔴Zwiększenie kary pozbawienia wolności  z 12 na 16 lat za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci pod wpływem alkoholu.

🔴Wyższe kary za brak polisy OC- przyjmuje się, że kara za brak OC nie może być wyższa od dwukrotności miesięcznej pensji minimalnej brutto. W związku z podwyższeniem stawki minimalnej brutto od 1 stycznia 2023 do 3490 zł brutto oznacza to, że kierowcy, których ważność polisy minęła ponad 14 dni temu zapłacą maksymalnie 6980 zł. Dla porównania w 2020 roku kara ta wynosiła 5600 zł, a w 2021 6020 zł brutto.

🔴Podwyższenie kary za brak deklaracji PCC-3 (dokument na podstawie którego US wylicza podatek od czynności cywilnoprawnych). Jeżeli kierowca zakupił auto i nie zgłosił się w terminie 14 dni do US będzie obciążony karą. Tutaj wysokość kary wynosi między 3500 do nawet 69800 zł.

🔴Przegląd rejestracyjny- koszt 99 zł- cena się nie zmienia, ale jeżeli kierowca zgłosi się na przegląd po 30 dniach od ważności poprzedniego badana będzie musiał zapłacić 198 zł. Oprócz tego będzie nowa zasada- osoba przeprowadzająca przegląd będzie musiała zrobić zdjęcie auta.

🔴Kolejne odcinki płatnych dróg- zgodnie z wypowiedziami Rafała Webera w 2023 opłatami mogą zostać objęte kolejne odcinki dróg. Sprawa pozostaje w toku. 


Jak widać, co rusz pojawiają się nowe zmiany, więc trzeba uważnie śledzić informacje, by nie zafundować sobie niemiłej niespodzianki w postaci mandatu🤯

W przeciwieństwie do prawa, my bez zmian oferujemy najlepsze oferty pracy! Zapoznaj się z nimi koniecznie! ⬇️⬇️⬇️