Idziesz do pracy nietrzeźwy? Zobacz czym ryzykujesz!


Nowy Rok nowe ustawy❓ Władze dbają, żeby nie było nudy…. Trwają prace nad ustawą, która wprowadzi do Kodeksu Pracy przepisy uprawniające pracodawców do przeprowadzania prewencyjnych kontroli pracowników na obecność alkoholu w ich organizmach. Dotyczy to przede wszystkim kierowców u których trzeźwy umysł jest niezbędny do zachowania bezpieczeństwa na drodze. 

Celem nowej ustawy jest jak największe zminimalizowanie odsetka wypadków pod wpływem alkoholu. Chodzi o sytuacje, gdy kontrole są niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników, innych osób lub do ochrony mienia.

Kontrolę trzeźwości będzie można przeprowadzić tylko i wyłącznie za pomocą metod niewymagających badania laboratoryjnego. Jeżeli zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wyniesie między 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3, wówczas będzie można mówić o stanie po użyciu alkoholu. W momencie kiedy wynik badania wyniesie powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm3, wówczas będzie można stwierdzić stan nietrzeźwości.

Jeżeli podczas kontroli kierowca będzie w stanie po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości to w obu przypadkach nie zostanie on dopuszczony do pracy. Również kiedy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo w stanie nietrzeźwości lub spożywał alkohol w czasie pracy nie będzie on mógł wykonywać obowiązków służbowych.


Efektem obecności alkoholu we krwi może być nawet zwolnienie z pracy bez okresu wypowiedzenia, jednak trzeba pamiętać, że obowiązek udowodnienia przyczyny rozwiązania umowy w tym trybie będzie spoczywał na pracodawcy.

Co sądzisz o nowej ustawie? Czy myślisz, że kontrola trzeźwości w miejscu pracy to dobre rozwiązanie? Daj znać co myślisz‼️

A jeżeli szukasz pracy w Niemczech i chcesz poznać nasze propozycje to kliknij przycisk poniżej‼️