Wybieraj! 1538€ emerytury miesięcznie czy 617€❓

System emerytalny jest jednym z kluczowych elementów społecznych zabezpieczeń w większości krajów. Niemiecka emerytura, znana jako "Rente", zapewnia pracownikom środki do życia po zakończeniu ich kariery zawodowej. W tym artykule przyjrzymy się głównym cechom systemu niemieckiej emerytury, sposobom finansowania oraz różnicom między polską, a niemiecką emeryturą. System niemieckiej emerytury opiera się na solidarności międzypokoleniowej, co oznacza, że bieżące składki pracowników finansują bieżące emerytury. Jesteś Kierowcą C+E i jesteś ciekaw o co chodzi z niemiecką emeryturą? Czytaj do końca!

Wysokość niemieckiej emerytury może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak długość okresu składkowego, wysokość zarobków podczas życia zawodowego i inne czynniki.

Aby uzyskać emeryturę w Niemczech, ważne są następujące aspekty:

1. Składki ubezpieczeniowe: Przez cały okres pracy zawodowej należy regularnie wpłacać składki ubezpieczeniowe na ubezpieczenie społeczne, w tym na ubezpieczenie emerytalne. Składki te są obliczane jako procent wynagrodzenia brutto i są płacone zarówno przez pracownika, jak i pracodawcę.

2. Okres składkowy: Aby kwalifikować się do otrzymania emerytury w Niemczech, konieczne jest spełnienie minimalnego okresu składkowego. Obecnie minimalny okres składkowy wynosi 5 lat. Oznacza to, że trzeba przepracować co najmniej 5 lat i wpłacać składki na ubezpieczenie emerytalne, aby otrzymać pełne świadczenia emerytalne.

3.  Zgromadzenie punktów emerytalnych:. Niemiecka emerytura jest obliczana na podstawie punktów emerytalnych (Entgeltpunkte), które są zależne od wpłaconych składek i zarobków. W Niemczech obowiązuje system emerytalny oparty na tzw. systemie rentowym (Rentenversicherung). W ramach tego systemu ustala się przeciętne wynagrodzenie (Durchschnittseinkommen) i na tej podstawie oblicza się średnią wartość punktów emerytalnych. Obecnie jeden punkt emerytalny jest wart około 34-35 euro rocznie. Przykładowo, jeśli ktoś ma 30 punktów emerytalnych, to otrzymuje emeryturę w wysokości około 34-35 euro pomnożone przez 30, czyli około 1020-1050 euro miesięcznie. Należy jednak pamiętać, że jest to jedynie uproszczony przykład, a rzeczywista wysokość emerytury zależy od wielu indywidualnych czynników.

4.    Złożenie wniosku: Aby ubiegać się o emeryturę w Niemczech, należy złożyć odpowiedni wniosek do niemieckiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (Deutsche Rentenversicherung). Wniosek ten można złożyć osobiście, za pośrednictwem poczty lub za pomocą platformy internetowej.

5.    Badanie lekarskie: Przed otrzymaniem emerytury może być wymagane przeprowadzenie badania lekarskiego w celu oceny zdolności do pracy i kwalifikacji do otrzymania emerytury.

6. Otrzymywanie świadczeń emerytalnych: Po zatwierdzeniu wniosku i spełnieniu wymaganych warunków, można rozpocząć otrzymywanie świadczeń emerytalnych. Świadczenia te są zazwyczaj wypłacane miesięcznie.

Główne różnice między polską, a niemiecką emeryturą:

Jak wiadomo, w Niemczech nie obowiązuje minimalna emerytura, dlatego też porównamy tutaj wysokość średnich emerytur. Średnia emerytura z roku 2022 wynosiła w Niemczech 1538€ brutto=  6895,41 , natomiast w Polsce było to 2767,47 zł = 617,28€. Łatwo zauważyć różnicę, prawda?

Pracując na niemieckiej umowie o pracę już po 5 latach zyskujesz prawo do niemieckiej emerytury, która jest bez wątpienia dużo atrakcyjniejsza finansowo. W Polsce musisz czekać na taką możliwość aż 25 lat! Ponadto, wysokość niemieckiej emerytury zależy od zgromadzonych punktów emerytalnych, które są zależne od wpłaconych składek i zarobków. W Polsce natomiast wysokość emerytury zależy od oszczędności zgromadzonych na Indywidualnym Koncie Emerytalnym (IKE) lub z Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE), a także od tzw. waloryzacji. W związku z tym, odkładając fundusze w Niemczech masz klarowną sytuację i pewną wysokość emerytury. W Polsce natomiast jest ona zależna od wielu innych czynników, na które tak właściwie nie masz wpływu. Mówi się, że młodzi ludzie, którzy aktualnie pracują, mogą nie doczekać się swoich emerytur… Wniosek jest jeden!

Jesteś kierowcą C lub C+E i szukasz pracy? Nie zastanawiaj się dłużej i wybierz jedną z naszych aktualnych ofert pracy już teraz! Zerknij na to, co mamy!