Warto testować skuteczność niemieckich władz?


Mandaty to zmora kierowców C+E, którzy lubią szybką jazdę i też tych, którzy ogólnie nie stosują się do przepisów ruchu drogowego. By okiełznać szalonych rajdowców ustalane są dozwolone limity, których przekraczanie wiąże się z karami. Ile wynoszą mandaty i jak wygląda procedura ich płacenia? Czytaj!

To w jaki sposób zapłacisz mandat zależne jest od okoliczności, w jakich go dostałeś. Dokument potwierdzający złamanie przepisów ruchu drogowego może przyjść do Ciebie przesyłką poleconą, gdy zostało udowodnione złamanie przepisów np. poprzez fotoradar lub też zostało to udokumentowane przez inne urządzania i policja wszczęła przeciwko Kierowcy postępowanie. Oczywiście w momencie kiedy Kierowca zostanie zatrzymany do kontroli i zostanie stwierdzone naruszenie przepisów z marszu dostajesz stosowne dokumenty zobowiązujące do zapłaty 😊

Za co najczęściej można dostać mandat w Niemczech?

·       Fotoradary i wideorejestratory- są dobrze ukrywane na niemieckich drogach; są często zbudowane tak, by móc wtapiać się w infrastrukuturę- w takiej sytuacji łatwo przekroczyć dopuszczalną prędkość

·       Parkowanie w niedozwolonych miejscach- od 20€

·       Korzystanie z telefonu- 100€ kary

·       Niestosowanie się do znaków i sygnalizacji świetlnej- 200€

·       Jazda pod wpływem alkoholu- 500€

Według dostępnych danych polscy Kierowcy najczęściej dostają mandaty za przekroczenie prędkości. Z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Kary za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym:

·  do 10 km/h – 30 euro,

·  11-15 km/h – 50 euro,

·  16-20 km/h – 70 euro,

·  21-25 km/h – 115 euro,

·  26-30 km/h – 180 euro, 1 miesiąc jeśli kierowca ponownie w ciągu roku przekroczy prędkość o 26 km/h,

·  31-40 km/h – 260 euro, 1 miesiąc,

·  41-50 km/h – 400 euro, 1 miesiąc,

·  51-60 km/h – 560 euro, 1 miesiąc,

·  61-70 km/h – 700 euro, 2 miesiące,

·  powyżej 70 km/h – 800 euro, 3 miesiące.

W przypadku terenu niezabudowanego sytuacja plasuje się odrobinę inaczej:

·  do 10 km/h – 20 euro,

·  11-15 km/h – 40 euro,

·  16-20 km/h – 60 euro,

·  21-25 km/h – 100 euro,

·  26-30 km/h – 150 euro, 1 miesiąc jeśli kierowca ponownie w ciągu roku przekroczy prędkość o 26 km/h,

·  31-40 km/h – 200 euro, 1 miesiąc,

·  41-50 km/h – 320 euro, 1 miesiąc,

·  51-60 km/h – 480 euro, 1 miesiąc,

·  61-70 km/h – 600 euro, 2 miesiące,

·  powyżej 70 km/h –700 euro, 3 miesiące.

 

Co kiedy otrzymasz mandat w Niemczech? Płacić czy nie płacić?

Niestety nie masz co liczyć, że Ci się upiecze! W wielu krajach UE działa system komunikacji umożliwiający namierzenie kierowców, którzy złamali przepisy w innym kraju. W Polsce jest to Krajowy Punkt Kontaktowy. Do niego wpływają wnioski o udostępnienie danych przyłapanego kierowcy. W ciągu maksymalnie 7 tygodniu otrzymasz przetłumaczone już na język polski dokumenty zobowiązujące do zapłaty. Biorąc pod uwagę wysoki kurs euro takie przewinienie może dość mocno nadszarpnąć Twój budżet :P

Czy możesz czekać na przedawnienie?

Niestety nie ma co liczyć na takie samoistne rozwiązanie sprawy. W momencie kiedy otrzymasz mandat lepiej od razu go zapłacić, ponieważ uchylanie się od zapłaty powoduje wystosowanie wniosku do sądu rejonowego a w efekcie zajęcie konta przez komornika. Tak więc ten kto liczy, że łamanie przepisów ujdzie mu na sucho może się srogo mylić…Naruszenia przepisów o ruchu drogowym są w większości przypadków traktowane jako wykroczenie administracyjne, a nie przestępstwo. Jeśli otrzymasz powiadomienie, np. z powodu przekroczenia dozwolonej prędkości , musisz zapłacić mandat, a nie mandat . Z kolei jednak jeżeli zostaniesz złapany na jeździe pod wpływem alkoholu wówczas jest to przestępstwo!

Jak zapłacić niemiecki mandat w Polsce?

Mandat i przetłumaczone dokumenty przyjdzie do Ciebie za pomocą przesyłki poleconej. Znajdziesz w niej również formularze, za pomocą których proste będzie wystosowanie np. odwołania od mandatu. Po uzupełnieniu i odesłaniu dokumentów otrzymasz polecenie do zapłaty. Jak wiadomo, żyjemy w XXI wieku, gdzie większość rzeczy odbywa się przez Internet, zatem i kwestię zapłaty mandatu możesz załatwić w ten sposób. 


Co kiedy nie stać Cię na spłatę zobowiązań?

W chwili, kiedy nie jesteś w stanie zapłacić kary możesz wystąpić o alternatywną spłatę. By to zrobić musisz udowodnić, że rzeczywiście jesteś niewypłacalny, inaczej Twój wniosek zostanie odrzucony!

Istnieje kilka opcji alternatywnej zapłaty grzywny:

·        Raty: Jeśli kwota jest zbyt wysoka, aby zapłacić w jednej racie, kara będzie płacona w ratach przez dłuższy okres czasu. Jednak kwota nadal jest ustalona na poziomie, który ogranicza skazanego – postać kary nie powinna zginąć.

·        Prace społeczne: wtedy stawka dzienna przeliczana jest na sześć godzin bezpłatnej pracy.

·        Pozbawienie wolności w zamian za spłatę : Możesz również dobrowolnie podjąć zastępczą karę pozbawienia wolności, jeśli uważasz, że w ogóle nie będziesz w stanie zebrać pieniędzy.

 

Kara grzywny a więzienie?

Prawo niemieckie wyraźnie określa, że jeśli grzywna nie zostanie opłacona w wyznaczonym terminie w pierwszej kolejności dostaniesz upomnienie i nakaz o uregulowanie należności w nowo wyznaczonym terminie. Jeżeli i w tym czasie nie dokonasz zapłaty prokuratura może zająć Twoje mienie !!

Jeśli i to nie jest wystarczające, osoba ta jest wzywana do odbycia zastępczej kary pozbawienia wolności. Tutaj skazany ma możliwość uniknięcia zapłaty i może odbyć karę grzywny. Jeden dzień kary odpowiada jednemu dniu w areszcie. Jeśli nadal będzie odmawiał, zostanie wydany nakaz aresztowania na poczet grzywny. Wreszcie można uniknąć tej kary pozbawienia wolności, jeśli mimo wszystko uda się zapłacić grzywnę.

          Jak widać procedury egzekwowania zapłaty za wykroczenie przez niemieckie władze są bardzo dokładne, zatem w momencie, kiedy Kierowca złamie przepisy najlepszym sposobem będzie szybka zapłata należności, by uniknąć problemów z policją.

Wasze historie....

Podczas rozmów rekrutacyjnych często słyszymy od Kierowców C+E, że podczas rutynowych kontroli drogowych niestety często wystawiane są mandaty. O ile nieprzyjemny jest fakt, że trzeba wydać pieniądze na zapłacenie należności o tyle bardziej nieprzyjemne są konsekwencje unikania uiszczenia opłaty. Z historii usłyszanych podczas rozmów wynika, że nierzadko zdarza się, że kierowcy próbują testować niemieckie władze nie płacąc wystawionych mandatów. Efekt? Pozbawienie wolności. Zatem jak widać pozornie błahe zdarzenie jak dostanie mandatu może skończyć się zapisem w kartotece. Chyba nie warto…


Kierowco C+E a ty masz już mandaty na swoim koncie? Jeżeli tak to ile? Jaki był najwyższy? 😊

Jeżeli jeszcze nie miałeś możliwości pracować jako kierowca C+E to mamy wiele ofert bez doświadczenia. Wejdź do sekcji oferty pracy, wybierz filtr bez doświadczenia i sprawdź, która oferta pracy dla Kierowcy C+E odpowiada Ci najbardziej.

Czekamy na Ciebie!

Tel. 500 800 870

rekrutacja@luksmann.pl


 

https://www.bussgeldkataloge.de/geldstrafe/

https://silverhand.eu/mandaty-drogowe-niemcy/