facebook icon

Na wstępie chcemy Cię uspokoić, jeżeli jesteś kierowcą, nie obowiązuje Cię kwarantanna po wjeździe na teren Niemiec. Z obowiązku kwarantanny zostały również wyłączone inne zawody: pracownicy służby zdrowia, pracownicy przygraniczni i delegowani, a także pracownicy sezonowi, pacjenci podróżujący z ważnych powodów medycznych, uczniowie, studenci i stażyści, którzy codziennie podróżują za granicę, osoby podróżujące z ważnych powodów rodzinnych lub biznesowych, dyplomaci, pasażerowie w tranzycie, marynarze, dziennikarze.

Od 8 sierpnia 2020 roku osoby z obszarów wysokiego  ryzyka są zobowiązane do wykonania testu na koronawirusa przy wjeździe do Niemiec.

Do tej pory za obszary ryzyka były uznawane rejony Polski:

• kujawsko-pomorskie (od 17 października)

• małopolskie (od 17 października)

• Podlaski (od 17 października)

• Pomorskie (od 17 października)

• Świętokrzyskie (od 17 października)

W czwartek 22.10.2020 niemiecki Instytut Roberta Kocha rozszerzył rejon zagrożenia na terytorium całej Polski. Nowe obszary ryzyka obowiązywać będą od soboty 24 października, od godz. 12

Uwaga: To Ty deklarujesz, że przyjeżdżasz ze strefy zagrożonej. Niemiecki ustawodawca liczy na Twoją uczciwość.

Testy przy wjeździe do Niemiec

Jeśli wjeżdżasz do Niemiec ze strefy ryzyka musisz przedstawić negatywny test na obecność wirusa. Wynik testu nie może być starszy niż 48 godzin (posiadając taki test nie masz obowiązku izolowania się na kwarantannie po wjeździe do Niemiec). Jeśli nie chcesz robić testu, musisz przejść kwarantannę: musisz udać się do domu – lub do miejsca docelowego – natychmiast po przylocie i odizolować się na dwa tygodnie (kwarantanna w domu). Należy też zgłosić się do lokalnego wydziału zdrowia. Tutaj możesz znaleźć właściwy oddział miejscowy: https://tools.rki.de/plztool/

UWAGA: Jeżeli nie zdążyłeś zrobić testu w Polsce możesz go zrobić bezpłatnie w Niemczech. Czytaj dalej…

Gdzie można zrobić testy?

Możesz przystąpić do testu w Polsce przed wyjazdem do Niemiec lub po przyjeździe do Niemiec. Test w Niemczech jest dla Ciebie bezpłatny. Na wielu lotniskach w Niemczech  i stacjach benzynowych istnieją już obiekty testowe. Alternatywnie możesz zadzwonić pod numer 116 117, aby dowiedzieć się, gdzie możesz wykonać test w pobliżu domu. Jeśli chcesz zostać przebadany przez lekarza rodzinnego, zdecydowanie powinieneś wcześniej do niego zadzwonić. Jeśli wynik testu jest pozytywny, w każdym przypadku konieczna jest dwutygodniowa kwarantanna. Jest to ważne: dopóki wynik testu nie będzie dostępny, należy przestrzegać zasad kwarantanny.

W czasie kwarantanny nie wolno wychodzić z domu lub mieszkania i przyjmować gości. Nie zapomnij: ten środek ma chronić twoją rodzinę, sąsiadów i wszystkich wokół ciebie.

Możesz dowiedzieć się, czy przebywałeś w obszarze ryzyka z tej listy z RKI. Wiele krajów poza Europą należy do obszarów ryzyka.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące przepisów dotyczących kwarantanny, najlepiej skontaktować się bezpośrednio z lokalnymi władzami zdrowotnymi:  https://tools.rki.de/plztool/

Przydatne linki:

Lista rejonów zagrożonych:

https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Risikogebiete_neu.html

wskazówki dotyczące higieny i środków bezpieczeństwa dla wjeżdżających i wyjeżdzających

https://www.bundesregierung.de/breg-de/themen/coronavirus/corona-regelungen-1735032