facebook icon
Pandemia koronawirusa: Niemcy wypłacą odszkodowania z powodu ...

Po długich i trudnych negocjacjach przywódcy partii Unii (CDU/CSU) i SPD doszli do porozumienia. Postanowiono, że od teraz zwiększa się zasiłek na postojowym, tzw. Kurzarbeit, co oznacza więcej pieniędzy dla zwykłych osób, które w wyniku epidemii zostały przymusowo odcięte od pracy lub zmniejszony został im wymiar zatrudnienia.

Przywódcy wielkiej koalicji chcą zwiększyć świadczenia z tytułu tzw. Kurzarbeit dla pracowników szczególnie dotkniętych kryzysem związanym z epidemią. Szefowie Unii i SPD zgodzili się na to podczas spotkania z kanclerz Angelą Merkel (CDU) w Berlinie, jak dowiedziała się niemiecka agencja prasowa od uczestników w środę. W związku z tym zasiłek za pracę krótkoterminową należy zwiększyć do 70 procent (lub 77 procent w przypadku gospodarstw domowych z dziećmi) od czwartego miesiąca od otrzymania i do 80 procent (lub 87 procent w przypadku gospodarstw domowych z dziećmi) zryczałtowanego wynagrodzenia netto od siódmego miesiąca od otrzymania. Prawdopodobnie wysokość tego zasiłku będzie naliczana w ten sposób aż do 31 grudnia 2020 r.

Ponadto okres zasiłku dla bezrobotnych należy przedłużyć o trzy miesiące w przypadku osób, których uprawnienia wygasłyby między 1 maja a 31 grudnia 2020 r. Komitet koalicyjny zdecydował o pomocy w wysokości ponad dziesięciu miliardów euro.

Źródło> verkehrsrundschau. de