facebook icon

06.04.2020 kanclerz Angela Merkel zorganizowała konferencję prasową – pierwszą od czasu powrotu z dwutygodniowej kwarantanny. Dla Polaków najbardziej ciekawą i istotną kwestią wydaje się być zamknięcie granic i obowiązek kwarantanny, która obowiązuje w tym momencie również w Polsce.

Kwarantanna dla osób powracających do Niemiec

Angela Merkel zapowiedziała wymóg kwarantanny dla osób powracających do Niemiec. Osoby dojeżdżające do pracy, tzw. Berufspendler będą zwolnione z tych przepisów.

Kogo będzie dotyczył obowiązek kwarantanny w Niemczech?

Każdy, kto przyjeżdża do Niemiec od piątku, 10.04.2020 będzie musiał poddać się kwarantannie  przez 14 dni. Zostało to ogłoszone przez rzecznika Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych po spotkaniu tak zwanego Gabinetu Korony z Angelą Merkel. Co prawda, nie ma jeszcze zatwierdzonej ustawy, ale szczegóły mamy poznać do piątku. Kanclerz Niemiec zapowiedziała następujące obostrzenia:

Powracający z zagranicy powinni podlegać kwarantannie

Planowana data wejścia przepisów w życie: piątek 10 kwietnia,

czas trwania: 14 dni – przepisy będą obowiązywały przez 14 kolejnych dni

Wyjątki: osoby dojeżdżające do pracy, podróżujący w interesach z pilnymi terminami, transport towarów, podróżujący tranzytem

Rozporządzenie to będzie mieć zastosowanie bez względu na to, czy ktoś ma podejrzenie choroby czy nie, i będzie obowiązywać dla wszystkich rodzajów środków transportu służących do przekraczania granicy – samochody, pociągi, łodzi lub samolotów.

Szczegóły powinny być dostępne do piątku

Według informacji istnieją wyjątki dla osób dojeżdżających do pracy, ważnych spotkań biznesowych i kierowców ciężarówek. Na przykład w celu kontroli linie lotnicze powinny przekazywać dane swoich pasażerów odpowiedzialnym organom. Sama kontrola leży po stronie krajów związkowych. Dostarczyłyby one dalszych informacji, dopóki rozporządzenie nie wejdzie w życie 10 kwietnia.

Jak przejść przez granicę bez kwarantanny?

Jeśli pracujesz w Niemieckiej firmie np. jako kierowca ciężarówki musisz mieć przy sobie odpowiednie dokumenty poświadczające swoje zatrudnienie. Oprócz dokumentów takich jak karta kierowcy i prawo jazdy warto mieć przy sobie oświadczenie od pracodawcy w j. niemieckim i w j. polskim – tak jak to udostępniamy poniżej.

Pobierz wzór i przekaż go swojemu pracodawcy. Pozwoli Ci to na przekraczanie granic w celu wykonywania pracy.

Wszyscy nasi klienci, mają już stosowne oświadczenia i będą przekazywać kierowcom, którzy zostali przez nas zrekrutowani.

Spadek liczby zachorowań w Niemczech

Według Instytutu Roberta Kocha liczba infekcji w Niemczech nieznacznie spada, krzywa się spłaszcza – nasuwa się pytanie, czy nie można powoli znieść ogromnych ograniczeń życia publicznego? Do tej pory obowiązują w całym kraju do 19 kwietnia. Kanclerz Niemiec wydawała się być ostrożna w ocenie spadku ilości zachorowań  w Niemczech  i powrotu co zwykłej codzienności sprzed czasu licznych obostrzeń ”Liczba infekcji musiałaby zostać zmniejszona do tego stopnia, abyśmy byli pewni, że system opieki zdrowotnej nie zostanie przytłoczony”. Jednak daje się wyczuć powoli pozytywne nastawienie i optymizm w wypowiedziach rządzących.  Przykładowo Austria chce stopniowo rozluźniać swoje obostrzenia związane z koronawirusem od 14 kwietnia.

Źródła:

Tageschau. de

Mrd. de