facebook icon
Lkw-Fahrer Ronny Knoblauch schützt sich selbst mit Gummihandschuhen

Niemcy stawiają na lepsze standardy sanitarne dla kierowców

Stowarzyszenie logistyków zwróciło się do przedsiębiorstw przemysłowych i handlowych o zapewnienie kierowcom ciężarówek dostępu do urządzeń sanitarnych w punktach załadunku i rozładunku. „Nie można oczekiwać, że ludzie nie będą mogli się umyć ani aby szli za potrzebą w krzaki” – powiedział rzecznik Federalnego Stowarzyszenia Logistyki i Utylizacji Transportu Towarowego (BGL). Ważne jest przestrzeganie zakazu kontaktu i przepisów dotyczących higieny, aby powstrzymać pandemię wyładowań koronowych.

W branży transportowej występują drastyczne załamania z powodu ograniczonego przepływu towarów. Jednak niektórzy kierowcy ciężarówek mają teraz wiele pracy. Supermarkety czasami zwiększają częstotliwość dostaw. Według (BGL) w niektórych przypadkach istnieje również większe zapotrzebowanie na produkty farmaceutyczne lub materiały budowlane – a zamówienia online rosną.

Kierowcy ciężarówek nie mają łatwo w kryzysie. Nieraz muszą przechodzić przez obszary szczególnie dotknięte pandemią we Włoszech i Austrii – i nie mogą nawet zjeść ciepłej żywności jak zwykle po długiej zmianie: restauracje są pozamykane.Firmowi kierowcy ciężarówek czasami traktowani jak trędowaci

Na początku ograniczeń związanych z koronawirusem kierowcy często mieli do czynienia z zamkniętymi urządzeniami sanitarnymi, toaletami i prysznicami. Niektóre firmy nie pozwalały im brać prysznica ani korzystać z toalety w obawie przed infekcją. Czasami byli traktowani „jak trędowaci”, cytuje rzecznik zarządu BGL Dirk Engelhardt, narzekając od kierowców: „Dostajemy mobilną toaletę i nawet nie możemy umyć rąk”.

Firma serwisowa Tank & Rast zareagowała szybko. Na wszystkich stacjach paliw ze stacjami benzynowymi urządzenia sanitarne, w tym prysznice, są dostępne bezpłatnie- powiedział rzecznik pod koniec marca. Systemy będą regularnie sprawdzane i czyszczone w razie potrzeby. Asortyment ciepłych dań na wynos, takich jak np. currywurst, został rozszerzony po jednakowo ustalonych cenach.

Minister transportu Bawarii chwali pracę kierowców

Według ministerstwa minister transportu Kerstin Schreyer (CSU) w Bawarii prowadził kampanię z Tank & Rast za to rozwiązanie – i pochwalił pracę kierowców. „Pomimo wszystkich przeciwności, zapewniają nam zaopatrzenie w żywność i najważniejsze artykuły codziennego użytku. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy są pod dobrą opieką ”.

BGL wymaga dalszych środków ochrony zdrowia kierowców ciężarówek. Musieliby być wyposażeni w maski ochronne, rękawiczki i środki dezynfekujące „jak najszybciej”. Musi istnieć absolutny zakaz kontaktu w punktach załadunku i rozładunku. „Wymagamy, aby kierowca nie miał nic wspólnego z załadunkiem i rozładunkiem”, mówi szef BGL Engelhardt.

Pozytywnym aspektem jest to, że powstają obywatelskie inicjatywy takie jak tworzenie miejsc odpoczynku, w których kierowcy biorą prysznic i otrzymują gorące jedzenie za darmo. Oprócz tego dużo firm konfiguruje mobilne toalety dla kierowców długodystansowych, które mają być dezynfekowane i czyszczone przez całą dobę[…].

Źródło: rundschau. de

Luksmann.pl