Krankschreibung – niemieckie chorobowe


Wstajesz rano i już wiesz, że Twoje samopoczucie nie pozwoli Ci realizować obowiązków służbowych jako Kierowca C+E w Niemczech? Kiedy zgłosić chorobę? Od razu kiedy masz oznaki niezdolności do pracy czy w momencie kiedy, otrzymasz zwolnienie lekarskie? 

Decydując się na niemiecką umowę o pracę, już od pierwszego dnia objęty jesteś ubezpieczeniem zdrowotnym. Jednymi z najczęściej wybieranych niemieckich ubezpieczalni należą DAK i BARMER. Będąc ubezpieczonymi w niemieckiej ubezpieczalni możesz liczyć na darmową pomoc zdrowotną nie tylko w Niemczech, ale też na terenie całej Unii Europejskiej. 

Jak zgłosić zwolnienie chorobowe?

          W momencie niemożności wykonywania obowiązków służbowych należy poinformować o tym szefa, który z kolei zgłosi tę informację do niemieckiej kasy chorych.m

Przy zgłaszaniu choroby należy spełnić konkretne wymagania, po to, aby nadal otrzymywać wynagrodzenie, nawet jeśli Kierowca jest chory.   Ustawa o Wynagrodzeniu stanowi, że w § 3 „Prawo do dalszego wynagrodzenia w przypadku chorób”: Jeżeli kierowca nie może wykonywać swojej pracy z powodu niezdolności do pracy z powodu choroby, nie z własnej winy, ma on prawo do ciągłej wypłaty wynagrodzenia przez pracodawcę w przypadku choroby za okres niezdolności do pracy do sześciu tygodni. [...] 

Przez pierwsze 6 tygodni (42 dni) choroby pracodawca wypłaca pracownikowi pełne (100% średniej stawki) wynagrodzenie chorobowe. Jeśli pracownik choruje dłużej niż 6 tygodni, obowiązek wypłaty zasiłku chorobowego przechodzi na kasę chorych. Niestety, kwota wypłacanego przez nią zasiłku nie będzie już tak wysoka, jak przez pierwsze 42 dni. Wynosi ona 70 procent dotychczasowych zarobków brutto, jednak nie więcej niż 90 procent zarobków netto. Ustawa o nieprzerwanej wypłacie wynagrodzenia (EntgFG) wyjaśnia, jakich zasad prawnych należy przestrzegać, gdy pracownicy zgłaszają chorobę.

Zgodnie z ustawą o wynagrodzeniu pracownik zobowiązany jest do złożenia zwolnienia w niemieckim Arbeitsunfähigkeitsbescheinigung, znanym również jako Krankschreibung, w formie zaświadczenia lekarskiego najpóźniej w czwartym dniu niezdolności do pracy. Zdarza się jednak, że umowa o pracę przewiduje krótszy termin, dlatego tak ważne jest dokładne czytanie umowy, ponieważ pracodawca jest również uprawniony do żądania złożenia chorobowego od pierwszego dnia nieobecności w pracy.

Od 2020 po wejściu nowej ustawy, zgłaszanie chorobowego ma odbywać się jedynie drogą elektroniczną. Co oznacza to dla Kierowcy C+E? Nie musi się martwić wysyłaniem zwolnienia do pracodawcy, ponieważ pracodawca dostanie automatyczną wiadomość od swojej ubezpieczalni. 

Należy pamiętać o tym że, aby ubiegać się o wypłacanie wynagrodzenia z tytułu L4 stosunek pracy musi istnieć od co najmniej czterech tygodni!!!!

Co istotne pracownik nie jest zobligowany do ujawnienia diagnozy postawionej przez lekarza. Dlatego też pracodawca nie znajdzie na zwolnieniu informacji o powodzie wystawienia dokumentu. 

Trzeba mieć również na uwadze to, że bez względu na to, czy zasiłek chorobowy wypłaca pracodawca, czy kasa chorych, niezwykle ważne jest zachowanie ciągłości dostarczania zwolnień. Już jeden dzień przerwy wystarczy, aby pracownik utracił prawo do świadczenia.

Co robić podczas zwolnienia lekarskiego?

Wizyty u lekarza lub spacer do apteki są oczywiście dozwolone. Możesz także robić zakupy w supermarkecie w dowolnym momencie lub odebrać dziecko ze szkoły lub przedszkola. Możliwe są nawet zajęcia rekreacyjne, takie jak pójście do kina lub restauracji, a także na przykład podróż pociągiem do rodziny. Zasadniczo dozwolone jest wszystko, co nie opóźnia powrotu do zdrowia. Jednak to, co jest niedozwolone i może prowadzić do rozwiązania umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia, to praca dla innego pracodawcy podczas zwolnienia chorobowego.

Czy kierowca może zostać zwolniony będąc na zwolnieniu?

Niestety tak. Szef może wypowiedzieć umowę również podczas zwolnienia lekarskiego. Żadna ustawa nie mówi o ochronie pracownika przed zwolnieniem podczas zwolnienia lekarskiego. Zasadniczo pracodawca może nawet odstąpić od umowy z powodu choroby pracownika. Istnieją jednak bardzo surowe ograniczenia co do warunków zwolnienia: prognozy lekarskie na przyszłość muszą być negatywne - i przewidywać przerwę w świadczeniu pracy przez co najmniej sześć tygodni rocznie. 

Umowa niemiecka to nie tylko gwarancja świadczeń, ale też ubezpieczenie zdrowotne, które przydaje się w sytuacji kiedy zachorujesz. Warto pamiętać, że będąc ubezpieczonym w jednej z niemieckich ubezpieczalni możesz liczyć na możliwość otrzymania pomocy zdrowotnej na terenie całej Unii Europejskiej. Umowa niemiecka gwarantowana przez Luksmana to szereg benefitów, których istnienie może uzupełnić budżet Twojej rodziny, a przede wszystkim pomóc w kryzysowych sytuacjach.  

Wybierając ofertę pracy jako kierowca C+E w Niemczech z Luksmanna możesz liczyć nie tylko na atrakcyjne warunki pracy i bezpośrednie zatrudnienie, ale też pomoc przy załatwieniu formalności związanych z ubezpieczeniem zdrowotnym. Współpracujemy z niemieckimi kasami chorych i w tym aspekcie dbamy o to, by każdy kierowca został objęty ubezpieczeniem zdrowotnym. Co najważniejsze, nasze działania w kwestii ubezpieczenia zdrowotnego jest darmowa. Kierowca nie ponosi żadnych kosztów za nasze wsparcie przy dopinaniu wszystkich szczegółów związanych z pracą na niemieckiej umowie o pracę.

Szukasz czegoś w Niemczech i chcesz być dobrze poinformowany o tym co Ci przysługuje?

Wybierz LUKSMANN

 

Źródło:

ttps://www.arbeitsrechte.de

www.deutsche-handwerks-zeitung.de

www.gansel-rechtsanwaelte.de