Planowane zmiany w przepisach dla kierowców:

Krok w kierunku bezpieczniejszych dróg


Dwa ważne polskie urzędy administracji rządowej - Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Infrastruktury - wspólnie szykują pakiet przepisów, które mają zwiększyć bezpieczeństwo na polskich drogach zgodnie z unijnymi wytycznymi. Parlament Europejski natomiast przygotowuje rozległą reformę przepisów, tzw. road safety package, która ma na celu zmniejszenie liczby ofiar wypadków drogowych w Europie, wynoszącej ponad 20 tysięcy osób rocznie. Polska, będąc częścią tej inicjatywy, stara się wprowadzić szereg zmian, które mają przyczynić się do poprawy sytuacji na drogach.

Obecnie w Polsce liczba śmiertelnych wypadków drogowych sięga kilku tysięcy rocznie, z czego w zeszłym roku zginęło 1893 osób. Wizja "zero" przyjęta przez Unię Europejską zakłada maksymalne obniżenie liczby ofiar na drogach. Oto główne zmiany, które mają wejść w życie w ramach projektu rozporządzenia:

1. Obowiązkowe badania psychologiczne dla wszystkich kierowców:

Obecnie badania psychologiczne dotyczą głównie kierowców ubiegających się o prawo jazdy po raz pierwszy, ale nowe przepisy mają rozszerzyć ten wymóg na większą grupę kierowców. Będą one przeprowadzane również u osób odnawiających uprawnienia, z kosztem badania podniesionym z 150 zł do 200 zł.

2. Równy status dla seniorów:

Seniorzy nie będą przechodzić obowiązkowych badań w związku z ukończeniem 70 lat. Parlament Europejski chce pozostawić w tej sprawie wolną rękę krajowym władzom i nie wygląda na to, żeby polski rząd chciał wprowadzić w tej sprawie jakieś zmiany. Wynika to z obawy o posądzenie o dyskryminację ze względu na wiek.

3. Dwuletni okres próbny dla młodych kierowców:

Młodzi kierowcy będą podlegać szczególnym restrykcjom przez pierwsze dwa lata od uzyskania uprawnień, włączając w to zakaz jazdy w nocy bez opieki doświadczonego kierowcy oraz surowsze kary za łamanie przepisów.

4. Surowe przepisy za przekroczenie prędkości:

Planuje się zaostrzenie kar za przekroczenie prędkości, już powyżej 30 km/h w terenie zabudowanym. Oprócz tego, kierowca, który straci prawo jazdy w Polsce, nie będzie mógł z niego korzystać w żadnym kraju Unii Europejskiej.

5. Określenie terminu ważności praw jazdy na 15 lat:

Prawa jazdy będą ważne maksymalnie 15 lat, po czym będą musiały być odnawiane po przejściu odpowiednich badań lekarskich i psychologicznych.

Konsultacje nad planowanymi zmianami przepisów dla kierowców prowadzone są przez Urzędy Ministerstw wraz z Instytutem Transportu Samochodowego. Jednakże, pomimo pozytywnych aspektów tych zmian, wiele kwestii wymaga dalszej analizy.

Badania lekarskie i psychologiczne często nie spełniają oczekiwań, co może obniżyć skuteczność nowych przepisów. Brak także wzmianki o systemie szkoleń dla kierowców, który również jest istotnym aspektem poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Mimo to, planowane zmiany w polskich przepisach dotyczących kierowców stanowią ważny krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa na drogach. Warto jednakże, aby ich realizacja była starannie przemyślana, a wszelkie procedury kontrolne skutecznie egzekwowane. Bez tego trudno będzie osiągnąć założone cele i rzeczywiście zmniejszyć liczbę ofiar wypadków drogowych w Polsce.