Czas pracy Kierowcy C+E w Niemczech



Kierowca C+E dobrze wykonujący swoje obowiązki to taki, który jest wypoczęty i skupiony na drodze. Dzięki odpowiedniemu odpoczynkowi możliwym jest zachowanie pełnej uważności na drodze i dbanie o bezpieczeństwo swoje, ale i innych uczestników ruchu drogowego. 

W związku z tym pojawia się pytanie jak zachować równowagę między pracą kierowcy, a jego odpoczynkiem? Taką sytuację reguluje czas pracy kierowcy, którego zasady poznasz czytając artykuł. 

Ustawa o czasie pracy kierowcy

  • Rzeczywisty czas prowadzenia pojazdu (tzw. Lenkzeiten),

  • Załadunek i rozładunek oraz ich monitorowanie,

  • Oczekiwanie na załadunek i rozładunek, gdy czas oczekiwania jest nieznany,

  • Prace porządkowe (np. mycie cysterny),

  • Zabezpieczanie ładunku.

Ile godzin Kierowca może pracować w ciągu dnia i tygodnia?

Zazwyczaj przy określeniu godzin pracy kierowców przyjmuje się, że tydzień zaczyna się w poniedziałek o północy i kończy w niedzielę o północy.

Ważną informacją jest to, że tygodniowo nie może zostać przekroczone 48 godzin pracy. Z tego wychodzi ze dzienny czas pracy powinien wynosić 8 godzin. Niestety od tej reguły są wyjątki. Dzienny czas pracy może wynosić również 10 godzin. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy podsumowując średnią godzin na przestrzeni 6 miesięcy wynosić ona będzie około 8 godzin. Tak samo wygląda sprawa z tygodniowym czasem pracy. Jest dozwolone podniesienie go z 48 godzin do 60 godzin pracy, jeśli średnia z czterech miesięcy będzie równa 48 godzinom. 

Ruhepause – czyli pauza podczas jazdy

Na samym początku warto nadmienić, ze pauzy nie są wliczane do czasu pracy kierowcy. Po 4.5 godzinach jazdy przysługuje kierowcy 45-minutowa pauza. Przy 10-godzinnej zmianie przysługuje zatem 2x przerwa min. 45-minutowa. 

Ruhezeit – odpoczynek między dniami pracy

Ruhezeit pomiędzy dniami pracy wynosi 11 godzin. Trzy razy w tygodniu może on zostać skrócony do 9 godzin odpoczynku. 

Warto również wspomnieć, ze raz na tydzień przysługuje kierowcy dłuższy odpoczynek tzw. weekendowy (Wochenruhezeit) wynosi on zazwyczaj 45 godziny (następuje on najpóźniej po okresie 6 przepracowanych dni). 

Nachtarbeit – tzw. godziny nocne

Ustawa dotycząca czasu pracy kierowcy zawiera również wzmiankę na temat godzin nocnych. Zaliczane są do tego godziny miedzy godz. 00.00 a godz. 4.00.

Często słyszy się, że polskie firmy transportowe naginają czas pracy kierowców zawodowych. A jak to jest u Twojego pracodawcy? Jesteś zmuszony do przedłużania czasu jazdy? Jeśli tak, to porzuć „stare śmieci”, odezwij się do nas i wybierz jedną z 200 ofert pracy w firmach, które szanują Kierowcę i ich czas wolny. Luksmann posiada podpisane umowy z firmami transportowymi w Niemczech, które rygorystycznie przestrzegają czasu pracy, ponieważ grożą za to wysokie kary finansowe, w związku z czym nie mogą sobie pozwolić na ich nieprzestrzeganie. 

W związku z tym nasza każda oferta z niemieckiej firmy transportowej gwarantuje Kierowcy, że jego czas będzie rozliczany zgodnie z ustawą. 


Dowiedz się więcej: 

tel. 500 800 870

rekrutacja@luksmann.pl



Źródło:

www.bussgeldkatalog.org

www.arbeitsrechte.de

www.arbeitsvertrag.org