Ulgi podatkowe w Niemczech


W Niemczech dostępne są liczne ulgi i dodatki, które zwiększają kwotę podatku możliwą do odzyskania. Niżej znajduje się wykaz tych najbardziej popularnych ulg podatkowych, które warto uwzględnić w rocznym rozliczeniu podatku w Niemczech.

➡️Podwójne gospodarstwo domowe

Mogą z niej skorzystać Ci podatnicy, którzy utrzymują jednocześnie dwa gospodarstwa domowe: jedno w Polsce i jedno w Niemczech. Aby możliwe było doliczenie tej ulgi podczas rozliczenia się z podatku, należy udokumentować ponoszenie takich podwójnych kosztów życia. By potwierdzić dwa gospodarstwa domowe, podatnik musi wykazać: dokładny adres zamieszkania w Niemczech, umowę najmu, potwierdzenie opłat za czynsz i rachunki za wodę, prąd czy gaz. Warto wiedzieć, że w ramach podwójnego gospodarstwa domowego można odliczyć koszty czyszczenia klatki schodowej, piwnicy, abonament radiowo-telewizyjny, telefon i radiowy. Jeżeli podczas roku podatkowego w jednym z gospodarstw przeprowadzany był remont to i te koszty mogą zostać wliczone w ulgę. Trzeba jednak pamiętać, że każdy wydatek musi być udokumentowany!!!

➡️Darowizna

Ten rodzaj ulgi przysługuje podatnikowi, który podczas wykonywania pracy na terenie Niemiec utrzymuje rodzinę w Polsce. Dotyczy to wsparcia finansowego najbliższych: współmałżonka, dzieci czy teściów. Każda darowizna musi być udokumentowana kopią wyciągów z konta.

WAŻNE!🚨 Osoby utrzymywane nie mogą w danym roku podatkowym zarobić więcej niż 624€.

➡️Ulga na dziecko

Kinderfreibetrag przysługuje podatnikowi, który pracuje na 1,2,3 lub 4 klasie podatkowej i ma na utrzymaniu dzieci niepełnoletnie lub uczące się do 25 roku życia. Urząd Skarbowy uwzględni ulgę w rozliczeniu podatku, ale tylko wtedy, gdy dochód z Niemiec wyniesie minimum 34 tysiące € przy rozliczeniu indywidulanym. W rozliczeniu wspólnym próg ten wynosi 64 tysiące €. 

WAŻNE!🚨 Ulga na dziecko nie łączy się ze świadczeniem Kindergeld.

➡️Koszty zakupu odzieży roboczej

Jeżeli wykonywanie pracy w Niemczech wymagało od Ciebie zakupu ubrania roboczego, możesz ten zakup uwzględnić w deklaracji podatkowej. Jak w każdym innym przypadku, należy udokumentować to paragonem.

➡️Koszty leczenia

Jeżeli podczas pobytu w Niemczech przebywałeś w szpitalu, chorowałeś lub kupowałeś sprzęt medyczny potrzebny do poprawy stanu zdrowia to na podstawie rachunków i dokumentacji medycznej możliwe jest odliczenie tych kosztów. 

➡️Zakup sprzętu i mebli niezbędnych do pracy

Możesz liczyć na ulgę z tytułu kosztów poniesionych za sprzęt i meble niezbędne do wykonywania pracy, jeżeli wykażesz, że towary te rzeczywiście były wykorzystywane do celów zawodowych.

➡️Koszty pochówku

Jeżeli przytrafiła Ci się przykre zdarzenie związane z organizacją pochówku na terenie Niemiec, możesz i te kwoty odliczyć podczas rozliczenia. Odbywa się to za okazaniem dokumentów potwierdzających poniesione koszty.


Jak widać istnieje sporo możliwości na uzyskanie ulgi podatkowej w Niemczech. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, nie wiesz gdzie możesz się udać, by uzyskać niezbędne informacje to przychodzimy z pomocą. Współpracujemy z kompetentną firmą, która fachowo zajmuje się rozliczaniem podatku na terenie Niemiec. 

UWAGA‼️🚨 Na hasło LUKSMANN możesz liczyć na 10% zniżki na usługi.

Kontakt:

ALL TAX Zwrot Podatku 

kontakt: podatek@alltax.pl, tel. 505 148 600