Krankschreibung – niemieckie chorobowe


       Zwolnienie lekarskie, zwane również "Krankenschein" lub "Arbeitsunfähigkeitsbescheinigung", jest ważnym aspektem opieki zdrowotnej w Niemczech. System zwolnień lekarskich zapewnia pracownikom ochronę i wsparcie w przypadku choroby lub kontuzji, umożliwiając im odpoczynek i pełne wyzdrowienie. W tym artykule przyjrzymy się bliżej zwolnieniu lekarskiemu w Niemczech, zasadom jego uzyskania oraz wpływu na pracowników i pracodawców.

Procedura uzyskania zwolnienia lekarskiego

W przypadku choroby lub kontuzji, niemieccy pracownicy muszą zgłosić niezdolność do pracy swojemu pracodawcy. Aby to zrobić, muszą zdobyć zwolnienie lekarskie od lekarza. W Niemczech lekarze mają obowiązek wystawienia zwolnienia lekarskiego pracownikowi, jeśli uznają go za niezdolnego do pracy przez określony czas.

Zwolnienie lekarskie jest zazwyczaj wydawane na określony okres, który zależy od rodzaju choroby, jej powagi oraz prognozy wyzdrowienia. Pierwsze trzy dni choroby, znane jako "Karenztage", są zwykle okresem, w którym pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia z tytułu niezdolności do pracy. Po tym okresie następuje ubezpieczenie chorobowe.

Jak zgłosić zwolnienie chorobowe?

          W momencie niemożności wykonywania obowiązków służbowych należy poinformować o tym szefa, który z kolei zgłosi tę informację do niemieckiej kasy chorych.m

Przy zgłaszaniu choroby należy spełnić konkretne wymagania, po to, aby nadal otrzymywać wynagrodzenie, nawet jeśli Kierowca jest chory.   Ustawa o Wynagrodzeniu stanowi, że w § 3 „Prawo do dalszego wynagrodzenia w przypadku chorób”: Jeżeli kierowca nie może wykonywać swojej pracy z powodu niezdolności do pracy z powodu choroby, nie z własnej winy, ma on prawo do ciągłej wypłaty wynagrodzenia przez pracodawcę w przypadku choroby za okres niezdolności do pracy do sześciu tygodni. [...] 

Przez pierwsze 6 tygodni (42 dni) choroby pracodawca wypłaca pracownikowi pełne (100% średniej stawki) wynagrodzenie chorobowe. Jeśli pracownik choruje dłużej niż 6 tygodni, obowiązek wypłaty zasiłku chorobowego przechodzi na kasę chorych. Niestety, kwota wypłacanego przez nią zasiłku nie będzie już tak wysoka, jak przez pierwsze 42 dni. Wynosi ona 70 procent dotychczasowych zarobków brutto, jednak nie więcej niż 90 procent zarobków netto. Ustawa o nieprzerwanej wypłacie wynagrodzenia (EntgFG) wyjaśnia, jakich zasad prawnych należy przestrzegać, gdy pracownicy zgłaszają chorobę.

Zgodnie z ustawą o wynagrodzeniu pracownik zobowiązany jest do złożenia zwolnienia w niemieckim Arbeitsunfähigkeitsbescheinigung, znanym również jako Krankschreibung, w formie zaświadczenia lekarskiego najpóźniej w czwartym dniu niezdolności do pracy. Zdarza się jednak, że umowa o pracę przewiduje krótszy termin, dlatego tak ważne jest dokładne czytanie umowy, ponieważ pracodawca jest również uprawniony do żądania złożenia chorobowego od pierwszego dnia nieobecności w pracy.

Od 2020 po wejściu nowej ustawy, zgłaszanie chorobowego ma odbywać się jedynie drogą elektroniczną. Co oznacza to dla Kierowcy C+E? Nie musi się martwić wysyłaniem zwolnienia do pracodawcy, ponieważ pracodawca dostanie automatyczną wiadomość od swojej ubezpieczalni. 

Należy pamiętać o tym że, aby ubiegać się o wypłacanie wynagrodzenia z tytułu L4 stosunek pracy musi istnieć od co najmniej czterech tygodni!!!!

Co istotne pracownik nie jest zobligowany do ujawnienia diagnozy postawionej przez lekarza. Dlatego też pracodawca nie znajdzie na zwolnieniu informacji o powodzie wystawienia dokumentu. 

Trzeba mieć również na uwadze to, że bez względu na to, czy zasiłek chorobowy wypłaca pracodawca, czy kasa chorych, niezwykle ważne jest zachowanie ciągłości dostarczania zwolnień. Już jeden dzień przerwy wystarczy, aby pracownik utracił prawo do świadczenia.

Wpływ na pracowników

Zwolnienie lekarskie daje pracownikom czas na odpoczynek i leczenie, co jest niezwykle istotne dla poprawy zdrowia i wyzdrowienia. Otrzymując zwolnienie lekarskie, pracownik ma prawo do wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy, wypłacanego przez ubezpieczenie chorobowe. Wynagrodzenie to zazwyczaj wynosi 70% do 90% średniego wynagrodzenia z ostatnich sześciu tygodni przed zachorowaniem.

Czy kierowca może zostać zwolniony będąc na zwolnieniu?

Niestety tak. Szef może wypowiedzieć umowę również podczas zwolnienia lekarskiego. Żadna ustawa nie mówi o ochronie pracownika przed zwolnieniem podczas zwolnienia lekarskiego. Zasadniczo pracodawca może nawet odstąpić od umowy z powodu choroby pracownika. Istnieją jednak bardzo surowe ograniczenia co do warunków zwolnienia: prognozy lekarskie na przyszłość muszą być negatywne - i przewidywać przerwę w świadczeniu pracy przez co najmniej sześć tygodni rocznie. 

Umowa niemiecka to nie tylko gwarancja świadczeń, ale też ubezpieczenie zdrowotne, które przydaje się w sytuacji kiedy zachorujesz. Warto pamiętać, że będąc ubezpieczonym w jednej z niemieckich ubezpieczalni możesz liczyć na możliwość otrzymania pomocy zdrowotnej na terenie całej Unii Europejskiej. Umowa niemiecka gwarantowana przez Luksmana to szereg benefitów, których istnienie może uzupełnić budżet Twojej rodziny, a przede wszystkim pomóc w kryzysowych sytuacjach.  

Wybierając ofertę pracy jako kierowca C+E w Niemczech z Luksmanna możesz liczyć nie tylko na atrakcyjne warunki pracy i bezpośrednie zatrudnienie, ale też pomoc przy załatwieniu formalności związanych z ubezpieczeniem zdrowotnym. Współpracujemy z niemieckimi kasami chorych i w tym aspekcie dbamy o to, by każdy kierowca został objęty ubezpieczeniem zdrowotnym. Co najważniejsze, nasze działania w kwestii ubezpieczenia zdrowotnego jest darmowa. Kierowca nie ponosi żadnych kosztów za nasze wsparcie przy dopinaniu wszystkich szczegółów związanych z pracą na niemieckiej umowie o pracę.

Szukasz czegoś w Niemczech i chcesz być dobrze poinformowany o tym co Ci przysługuje?

Wybierz LUKSMANN ‼️‼️‼️‼️⤵️⤵️⤵️⤵️⤵️