Steuererklärung: niemiecka deklaracja podatkowa! 



W ostatnim naszym artkule dowiedzieliście się czym jest tzw. Werbungskosten. Dziś pora skupić się na niemieckiej deklaracji podatkowej. Co to takiego? Jak ją złożyć? Co jest potrzebne? Wszystkie informacje znajdziesz poniżej. 

Deklaracja podatkowa w Niemczech, znana jako "Steuererklärung", jest dokumentem, który obywatele muszą złożyć rocznie w celu rozliczenia swoich podatków. Oto ogólny opis tego, jak wygląda proces składania niemieckiej rocznej deklaracji podatkowej:

· Formularz podatkowy: Podatnicy otrzymują formularz podatkowy, który można wypełnić ręcznie lub elektronicznie. Większość osób korzysta z opcji elektronicznej, ponieważ jest to wygodniejsze i pozwala na szybsze przetwarzanie.

·  Dane osobowe: Na początku formularza należy podać swoje dane osobowe, w tym imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer identyfikacji podatkowej (Steuernummer) oraz numer identyfikacji podatkowej dla celów VAT (Umsatzsteuer-Identifikationsnummer), jeśli dotyczy.

· Dochody: Następnie podatnik musi wprowadzić wszystkie swoje dochody uzyskane w danym roku podatkowym. Mogą to być zarobki z pracy, dochody z kapitałów, dochody z wynajmu nieruchomości itp. Wprowadza się również informacje o dochodach uzyskanych za granicą.

· Ograniczone koszty uzyskania przychodu (Werbungskosten): Podatnicy mogą odliczyć pewne koszty związane z uzyskaniem swoich dochodów, takie jak wydatki na dojazd do pracy, szkolenia zawodowe, koszty opieki zdrowotnej itp.- pisaliśmy o tym w poprzednim artukule: kliknij: KLIKNIJ

·  Ulgi podatkowe (Steuerermäßigungen): Istnieją różne ulgi podatkowe dostępne dla podatników, które mogą pomóc zmniejszyć podatek należny. Mogą to być ulgi dla osób mających dzieci, osób niepełnosprawnych, osób uczących się, itp.

·   Inne dochody i wydatki: W formularzu należy również zgłosić inne dochody, takie jak dochody z zagranicznych inwestycji, zyski kapitałowe, a także dodatkowe wydatki, które mogą wpłynąć na wysokość podatku.

·  Podatek od dochodów kapitałowych (Abgeltungssteuer): Jeśli podatnik uzyskał dochody z kapitałów, takich jak dywidendy czy odsetki, może być również odpowiedzialny za zapłatę podatku od tych dochodów.

·   Zgłoszenie: Po wypełnieniu formularza, podatnik może złożyć swoją deklarację podatkową elektronicznie przez internet lub wysłać ją tradycyjną pocztą do urzędu skarbowego.

Po złożeniu deklaracji podatkowej urząd skarbowy dokonuje jej analizy i oblicza, czy podatnik ma jeszcze jakieś należności podatkowe do uregulowania lub czy może otrzymać zwrot nadpłaconego podatku. Jeśli podatnik nie jest zadowolony z wyniku, może złożyć odwołanie i wnioskować o ponowne rozpatrzenie swojej sytuacji podatkowej.